
Przyjście na świat nowego członka rodziny to ogromna zmiana dla rodziców i rodzeństwa, ale także zwierząt domowych. W miarę możliwości warto przygotować pupila na pojawienie się w domu noworodka. Jeżeli czasem mimo najlepszych starań, takie działania jak powolne zapoznawanie psa z maluchem nie przyniosą oczekiwanych skutków. Pies może być niepewny swojej sytuacji i zdawać się zupełnie nie akceptować maleństwa. W takiej sytuacji jednym z rozwiązań, które można brać pod uwagę jest skorzystanie z czasowego rozwiązania, jakim jest hotel dla psa. W tym miejscu pupil znajdzie nie tylko opiekę, ale także może odbyć szkolenie, które pomoże mu się odnaleźć w nowej sytuacji.
Jak wybrać hotel dla psa?
Czasowe rozstanie to z pewnością trudna decyzja zarówno dla zwierzęcia, jak i jego właściciela, ale kiedy wydaje się, że nie ma lepszego wyjścia, warto mieć pewność, że oddaje się psa w dobre ręce. Jeżeli w mieście jest kilka hoteli dla psów nie warto decydować się na placówkę prowadzoną przez osoby, które zupełnie nie mają pojęcia o zajmowaniu się psami i o ich problemach behawioralnych oraz metodach pracy nad zwierzęciem. Najlepiej zdecydować się na hotel prowadzony przez osoby wykwalifikowane w tym względzie.
Pierwszym krokiem powinno być zasięgnięcie opinii na temat danej placówki. Referencje można znaleźć zazwyczaj na stronie internetowej hotelu lub na forach tematycznych dla właścicieli zwierząt. Jeżeli miejsce cieszy się zaufaniem właścicieli psów oraz dobrymi opiniami, można mu zaufać. Zanim jednak pies zostanie tam na dłużej, rozsądnym wyjściem będzie odwiedzenia palcówki kilka razy, by się z nią oswoił. Można to zrobić już w czasie trwania ciąży, ponieważ po porodzie zazwyczaj rodzice nie będą mieli czasu na takie przygotowania. Podczas tej wizyty należy obserwować to, w jaki sposób pracownicy traktują zwierzęta, czy mają do zaproponowania jakieś absorbujące je zabawy oraz czy pieski będą miały miejsce do codziennego ruchu, który jest niezbędny.
Przed czasową przeprowadzką
Pies z pewnością będzie tęsknił za właścicielami, więc warto mu w maksymalny sposób uprzyjemnić pobyt w hotelu. Warto spakować jego ulubione zabawki, kocyk pachnący domem oraz codziennie podawaną karmę. Dzięki temu w nowym miejscu pupil będzie się czuł bezpiecznie. Dodatkowo nagła zamiana pokarmu w połączeniu ze stresem może spowodować u zwierzęcia problemy żołądkowe, więc najlepiej nic w tym względzie nie zmieniać.
By pies nie poczuł się porzucony, w trakcie oddelegowania go do hotelu, właściciel powinien jak najczęściej go odwiedzać i bawić się z nim. Najlepiej także zabrać ze sobą dziecko, by pod okiem profesjonalisty oswajać malucha z pupilem.
Trening dla bezpieczeństwa i budowania więzi
Początki przyjaźni psa z dzieckiem mogą być trudne Pupil czuje się niepewnie i nie wie, w jaki sposób się zachować. Trudno go za to winić, jednakże odpowiednio przeprowadzony trening w hotelu dla psów może znacznie poprawić sytuację. Pierwszy kontakt dziecka z noworodkiem powinien być pozytywny i oczywiście kontrolowany. Trzeba pozwolić zwierzęciu na obwąchanie nowego członka rodziny. Żywiołowy pies może wykazywać się niedelikatnością, ale odpowiednie polecenia właściciela oraz behawiorysty w hotelu mogą pomóc mu odpowiednio potraktować małego człowieka. Za dobre zachowanie pies powinien być nagrodzony. Później najlepiej by pracownik hotelu dla psów poświęcił dłuższy czas na zabawę z pupilem.
Z pewnością już po kilku tygodniach pies będzie mógł wrócić do domu. Również wtedy trzeba cały czas kontrolować sytuację, jeżeli zwierzę przebywa w pobliżu noworodka. Sytuacja, kiedy pies nie akceptuje dziecka nie zdarza się zbyt często, szczególnie jeżeli jest on dobrze ułożony od samego początku. Nieprawidłowe zachowania wynikają z samego faktu nowości sytuacji. Ważne, by powoli pozwalać oswajać się psu z dzieckiem. Należy również obdarzać zwierzaka uwagą i miłością. Nie może on odczuć, że wraz z pojawieniem się malucha, właściciele przestali go kochać. Wtedy na pewno łatwiej będzie mu się pogodzić z sytuacją związaną z pojawieniem się w domu nowego członka rodziny.