Jakie zwierzęta żyją w Afryce

Każdy z kontynentów ma typową tylko i wyłącznie dla siebie faunę. W określonych regionach żyją bowiem zwierzęta, których nigdzie indziej nie można spotkać. Również tak samo jest w Afryce, która pełna jest zwierząt, które na żywo można zobaczyć tylko będąc na safari. Mnogość gatunków egzotycznych zwierząt jest dużą atrakcją dla wszystkich turystów odwiedzających ten kontynent. Sprawdź więc jakie zwierzęta żyją w Afryce.

Słoń afrykański

To największy ssak lądowy występujący zarówno w Afryce, jak i na całym świecie. Słonie afrykańskie najłatwiej jest odnaleźć w północnej części kontynentu, gdzie całe stada wspólnie przemierzają tereny pustynne, sawanny, lasy i stepy.

Fenek pustynny

To drapieżny ssak z rodziny psowatych. Spotkać można go przede wszystkim w północnej części kontynentu afrykańskiego – na terenach pustynnych i suchych. Jest uważany za największego ssaka drapieżnego występującego na Saharze.

Struś

Tego ogromnego ptaka-nielota spotkać można w wielu częściach Afryki. W poszczególnych regionach występują bowiem różne jego odmiany, na przykład: struś masajski, czerwonoskóry, brązowosterny lub czarny.

Lew

Te mięsożerne ssaki wyróżniają się swoją wielkością, dużą masą ciała, jak i charakterystyczną grzywą. Dawniej lwy można było spotkać również w innych częściach globu, jednak teraz występują tylko w Afryce.

Zebra

Zebra swoim wyglądem przypomina znane wszystkim konie. Jednak wyróżnia się czarnymi pasami, jakie występują na jej białej lub żółtawej sierści. Zebry żyją w stadach, a najlepszym miejscem do egzystencji są dla nich tereny trawiaste.

Afrowiórka nambijska

Jest to zwierzę, które do złudzenia przypomina występujące w polskich lasach i parkach wiewiórki. Tego gryzonia można spotkać zwłaszcza w południowej części kontynentu.

Żyrafa

Żyrafa zwraca uwagę swoją długą i smukłą szyją. Ze względu na ten atrybut jest obecnie uważana za najwyższe zwierzę na świecie. W Afryce spotkać można ją na południe od Sahary, gdzie przebywa przede wszystkim na sawannach.

Hipopotam

Hipopotamy prowadzą tryb życia, który pozwala spotkać je zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Afrykańskie hipopotamy szczególnie upodobały sobie jeziora i rzeki występujące na południe od Sahary.

Jeżatka afrykańska

To gatunek gryzonia, który wywodzi się z rodziny jeżozwierzowatych. Charakterystyczne dla jeżatki jest ciało pokryte spłaszczonymi kolcami.

Nosorożec

Nosorożec to kolejne afrykańskie zwierzę, które odstrasza już samą swoją wielkością. Nic dziwnego, bowiem dorosłe nosorożce mogą osiągać masę nawet jednej tony. W Afryce występują dwa gatunki nosorożca – biały i czarny.

Lis piaskowy

To kolejny drapieżny ssak zamieszkujący afrykańskie tereny. Wyróżniają go króciutkie nogi oraz charakterystyczne, duże uszy. Spotkać można go przede wszystkim w pasie od Maroka po Afganistan.

Podsumowanie

Zwierzęta, które można znaleźć na kontynencie afrykańskim zachwycają różnorodnością gatunków. Warto pamiętać jednak, że część z nich to drapieżniki, na które trzeba wyjątkowo uważać. Jest to zwłaszcza tzw. wielka piątka Afryki. A zalicza się do niej: słonie, nosorożce, lwy, lamparty i bawoły.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.