Parki Krajobrazowe w Polsce długo były niedoceniane. To znaczy, jako społeczeństwo nie rozumieliśmy do końca, że te terany i mieszkająca na nich zwierzyna, wymagają szczególnej ochrony, bo inaczej wszędzie, gdzie się nie obejrzymy będą wybudowane asfaltowe drogi i parkingi. Oczywiście, jest to wyolbrzymienie, ale dobrze pokazujące skalę problemów z jakimi zmagają się współczesne społeczeństwa. Przede wszystkim chodzi o to, aby zastopować zniszczenia, których dokonał człowiek rozwijając przemysł i budując światową gospodarkę.


Takie miejsca jak Dolinki Podkrakowskie, czy znane parki krajobrazowe w innych krajach, jak na przykład Stany Zjednoczone, są nam potrzebne po to, abyśmy mieli skąd czerpać tę odrobinę zielonych punktów, których na mapach świata coraz mniej.
Aby przyszłe pokolenia miały czym oddychać, musimy już dzisiaj zacząć o tym myśleć. Każdy z nas może wprowadzić zmiany pozwalające oszczędzać wodę,czy energię. Wystarczy jeśli zaczniemy od wyłączania z prądu wszystkich sprzętów domowych, których w danym momencie nie używamy. Zostawianie telewizora, komputera, czy innej elektroniki w stanie czuwania, to plaga naszych czasów. Wówczas te sprzęty pożerają podobną ilość energii, do tej którą pobierają gdy są w pełni włączone.
Inną sprawą jest ważny problem wody, której w krajach trzeciego świata brakuje każdego dnia. Zatem zakręcanie kurka z wodą gdy myjemy zęby nie będzie zbytnim wysiłkiem skoro gdzieś na świecie tej wody bardzo potrzebuje.
Wszystkie te drobne czynności, które w żaden sposób nie utrudnią nam życia, mogą pomóc komuś innemu, teraz albo w przyszłości.
Problemy o których tutaj mowa są na tyle poważne, że w ostatnim czasie stacje telewizyjne w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły medialne kampanie na ten temat. I nie tylko omawiają tu w studiu z ekspertami, ale wprowadzono nawet wątki proekologiczne w serialach telewizyjnych, jak na przykład „Moda na sukces”, gdzie bohaterowie sami tworzą fundację mającą na celu ratowanie środowiska naturalnego. Jak widać sprawa jest poważna, w innym wypadku Forresterowie nie tracili by na nią czasu.

Mieszkańcy Krakowa i okolic nie zdają sobie nieraz sprawy, jak wiele urokliwych miejsc do spacerów znajduje się w ich okolicy. Aby znaleźć ciszę i spotkać się z naturą, wystarczy wybrać się do lasu lub w docenione przez turystów tzw. „dolinki podkrakowskie”.

Na obszarze województwa małopolskiego znajduje się liczący 20 686,1 ha Park Krajobrazowy „Dolinki Krakowskie”. Jest to kompleks jarowych dolin, poprzecinanych potokami i wieloma rzeźbami krasowymi. W jego skład wchodzą:
– Dolina Kluczwody (długość: 6 km, między wsią Wierzchowie a Bolechowicami),
– Dolina Bolechowicka (długość: ok. 1,5 km, pomiędzy Karniowicami a Bolechowicami),
– Dolina Kobylańska (Karniowicka) (długość: ok. 4 km, we wsiach: Kobylany i Karniowice),
– Dolina Będkowska (długość: 7-8 km, od obniżenia przy drodze z Krakowa do Olkusza do przysiółka Łączki),
– Dolina Szklarki (długość: 9 km, od Jerzmanowic do Dubia),
– Dolina Racławki (obszar: 473,66 ha, od wsi Paczółtowice do Dubia),
– Dolina Eliaszówki (powierzchnia: ok. 110 ha, między Czerną a Paczółtowicami),
– Dolina Czubrówki (przy rzece Czubrówka, w gminie Jerzmanowice-Przeginia),
– Dolina Dzwonek (we wschodnim osiedlu Krzeszowic Żbika, na Wyżynie Olkuskiej),
– Dolina Kamienic (między wsiami Miękinia i Filipowice),
a także liczne rezerwaty przyrody, jak choćby: rezerwat przyrody Wąwóz Bolechowicki czy rezerwat przyrody Dolina Kluczwody.

Planuje się przyłączenie kilku rezerwatów, m.in. rezerwatu przyrody Jerzmanowice (z Jaskinią Nietoperzową), rezerwatu przyrody Będkowice (wodospad w Dolinie Będkowskiej oraz źródło Będkówki) oraz rezerwatu przyrody Paczółtowice (Jaskinia Racławicka).

Atrakcje przyrodnicze i kulturalne znajdujące się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej skłaniają mieszkańców i turystów do częstszych spotkań z naturą i z historią (rozmaite zamki i warownie). Nie tylko pieszy mogą korzystać z wypraw w doliny. W wielu miejscach znajdują się specjalnie przygotowane szlaki rowerowe, a amatorzy mocnych wrażeń mogą spróbować swoich sił wspinając się na wapienne skałki i ostańce.

Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z tych regionów naszego kraju, który warto odwiedzić, niezależnie od pory roku, bo jest tutaj wiele do zobaczenia. Na pewno uwagę zwraca przyroda, z którą możemy obcować podczas pieszych czy rowerowych wycieczek . A atrakcyjnych szlaków jest tutaj rzeczywiście bardzo wiele. Kolejną osobliwością Jury są na pewno ruiny licznych zamków i warowni. Niektóre z nich w ostatnich latach zostały nawet odbudowane, np. zamek w Bobolicach i przez to stały się jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów.
Jura to również miejsce dla zwolenników wspinaczek górskich. Nie ma chyba drugiego takiego miejsca w Polsce. Liczne skałki czekają na swoich zdobywców przez cały rok. Długo by jeszcze wymieniać osobliwości regionu…
Niewątpliwie atrakcją Jury są parki i rezerwaty krajobrazowe, a spośród nich na wyróżnienie zasługuje Park Krajobrazowy „Dolinki Krakowskie”. Ten rezerwat przyrody zajmuje powierzchnię ponad 20 tys. ha. Składa się między innymi z jarowych dolin, na dnie których wiją się liczne potoki, momentami zanikające.
Dolina Szklarki, Dolina Kobylańska, Dolina Kluczwody, Dolina Eliaszówki, Dolina Racławki, Dolina Będkowska to tylko przykładowe dolinki podkrakowskie, które warto odwiedzić. W pewnym sensie wszystkie są podobne do siebie – klimat, przyroda, fauna, ale też z drugiej strony – bardzo różne. To głównie za sprawą zabytków, które tam znajdziemy: zamki, kościoły, skanseny. klasztory. Dolinki podkrakowskie różnią się jeszcze jakimiś charakterystycznymi dla siebie zakątkami czy np. nietypowymi wypiętrzeniami skalnymi, wodospadami, jaskiniami itp. Dolinki podkrakowskie to istny raj dla turystów, którzy mogą tu odpocząć, nacieszyć oko, obcować z cudowna naturą, uprawiać sport, penetrować jaskinie, poznawać historię…
Jeśli natomiast kogoś znudzi kontakt z przyrodą, może odwiedzić nie bardzo odległy Kraków. Naszej dawnej stolicy nie musimy specjalnie reklamować chyba nikomu. To klimatyczne miasto ma zawsze coś do zaoferowania, nawet tym najbardziej wymagającym.