Rozmowa kwalifikacyjna - Przykłady pytań i odpowiedzi

Rozmowa kwalifikacyjna dla wielu osób może być niezwykle stresującym wydarzeniem. Nic dziwnego – w końcu od efektu, w jaki się na niej zaprezentujemy zależy czy dostaniem pracę, o którą się ubiegamy czy też nie. Jednak o tym czy wypadnie ona korzystnie czy też nie ma wpływ nie tylko posiadane przez nas szczęście. Bez dwóch zdań odnieść sukces pozwala dokładne przygotowanie się do tej ważnej rozmowy. Niezwykłą pomocą może być w tym przypadku zapoznanie się z najczęściej pojawiającymi się wtedy pytaniami. Sprawdź je i nie daj się zaskoczyć na rozmowie kwalifikacyjnej!

Twoje zalety i wady

Jakie są Twoje największe zalety/wady? Tego rodzaju pytanie jest swego rodzaju punktem wyjścia dla większości rozmów kwalifikacyjnych. Dzięki niemu pracodawca może lepiej poznać swojego przyszłego pracownika. A jeśli ma wiedzę dotyczącą jego mocnych stron i słabości może zastanowić się jak wykorzystać potencjał pracownika oraz co zrobić, aby pomóc mu zwalczyć te mniej korzystne cechy. Jednak warto pamiętać, aby na pytania typu – jakbyś opisał siebie? – należy odpowiadać zgodnie z prawdą. Ponadto potrzebne jest tutaj zachowanie złotego środka – ani zbytnia pewność siebie, ani nadmierna pokora nie są wskazane.

Pieniądze też są ważne

Ile chciałbyś zarabiać? To jedno z trudniejszych pytań, jakie mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Wiadomo, że po to idzie się do pracy, aby zarabiać pieniądze, jednak dla wielu taka konkretna rozmowa o oczekiwanych zarobkach może być w pewien sposób niekomfortowa. Jednak powinieneś przygotować sobie odpowiedź na to pytanie. Sprawdź jakie są średnie stawki na tym stanowisku w innych firmach – uwzględnij przy tym swoje wykształcenie, doświadczenie oraz region kraju, w jakim ubiegasz się o pracę.

Dlaczego Ty?

Dlaczego to właśnie Ciebie powinniśmy zatrudnić? W tym przypadku warto podsumować wszystkie wymienione wcześniej swoje mocne strony i zestawić je z przykładowymi obowiązkami, które trzeba będzie wykonywać.

Przeszłość

Gdzie wcześniej pracowałeś? Dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy? W tym przypadku na pewno nie można skupiać całej winy na byłym szefie. Najlepiej jest odpowiedzieć, że poprzednia praca nie dawała oczekiwanych możliwości rozwoju, dlatego też szuka się nowych wyzwań.

Przyszłość

Jak planujesz rozwijać swoją zawodową przyszłość? W tym momencie można wykazać się swoimi pomysłami na dalszy rozwój. Warto wspomnieć, że praca na stanowisku, o jakie dana osoba się ubiega może pomóc osiągnąć zamierzone cele. Z drugiej strony można wskazać, że indywidualne doskonalenie może przyczynić się do rozwoju całej firmy, w której będzie się pracowało.

Podsumowanie

Dokładny przebieg rozmowy kwalifikacyjnej zależy od wielu czynników. To jak będzie ona wyglądać w Twoim konkretnym przypadku dosyć ciężko jest przewidzieć. Jednak faktem jest, że można mieć co do tego pewne podejrzenia, bowiem zaprezentowane powyżej pytania są tymi standardowymi. Dlatego też warto je zapamiętać i przygotować sobie odpowiedni na nie, zgodne ze swoimi doświadczeniami.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.