Częstość występowania poszczególnych grup krwi w Polsce

Posiadana grupa krwi to informacja, którą każdy z nas powinien znać. Świadomość dotycząca tej kwestii pozwala uratować nasze zdrowie, a nawet życie. Jednak wiele osób nie wie jakie grupy krwi są wyróżniane. Sprawdź więc jakie grupy krwi występują, które z nich są najbardziej popularne oraz jaka jest najrzadsza grupa krwi!

Czym są grupy krwi?

Każdy człowiek ma cały szereg charakterystycznych dla niego cech. Mogą one dotyczyć jego charakteru, genotypu, wyglądu. Może być to również nadany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa numer identyfikacyjny. Jednak typowa dla każdego człowieka jest posiadana przez niego grupa krwi. Najprościej rzecz ujmując grupą krwi nazwiemy zbiór antygenów, który występuje na powierzchni krwinek czerwonych. Antygeny mogą tworzyć różne układy, co definiować będzie występującą u danej osoby grupę krwi. Można zapytać, dlaczego znajomość grupy krwi, jaką posiada dana osoba jest tak ważne. Jest to kwestia kluczowa, bowiem zgodność w obrębie różnych grup krwi jest kluczowa chociażby przy przeszczepianiu narządów, czy też w razie transfuzji krwi. Jeśli przy którymś z tych zabiegów doszłoby do przetoczenia do organizmu krwi charakteryzującej się innym układem antygenów mogłoby to mieć tragiczne skutki. Jednak grupa krwi ma znaczenie nie tylko w tak doniosłych i skrajnych przypadkach. Znajomość grupy krwi ma bowiem wpływ na nasze codzienne życie i jego aspekty. Jednym z nich jest na przykład odporność, czy też osobiste upodobania.

Częstość występowania poszczególnych grup krwi w Polsce

Najpopularniejszą grupą krwi w Polsce jest ARh+, natomiast najrzadziej można spotkać ludzi, którzy posiadają grupę krwi ABRh-. W kontekście całego świata statystyki podają, że tą najrzadszą grupę krwi posiada zaledwie 11 procent ludności.

Jak tego rodzaju statystyki wyglądają w kontekście Polski? Odpowiedź poniżej:
• 0Rh+ – 31%
• ARh+ – 32%
• BRh+ – 15%
• ABRh+ – 7%
• ORh- – 6%
• ARh- – 6%
• BRh- – 2%
• ABRh- – 1%

Jak widać w Polsce w rankingu najbardziej popularnych grup krwi nieznacznie wygrywa ARh+, natomiast zaraz za nią plasuje się grupa krwi 0Rh+. Podobna sytuacja ma miejsce w krajach takich jak: Francja, czy Szwecja. Natomiast jest również wiele państw, w których najwięcej osób ma grupę krwi 0Rh+, są to: USA, Wielka Brytania oraz Australia.

Podsumowanie

Wiedza na temat posiadanej przez nas grupy krwi ma naprawdę doniosłe znaczenie. Przydać może się w razie jej nagłego ubytku, spowodowanego na przykład wypadkiem. Oczywiście w przypadku transfuzji szpital przeprowadza kolejne badania w tym kontekście, jednak jeśli pacjent wie jaką ma grupę krwi cały proces może zostać usprawniony. Warto wiedzieć jaką grupę krwi się posiada nie tylko w wymienionym wcześniej przypadku. Świadomość w tej kwestii pozwala dopasować swój jadłospis do danej grupy krwi. Bowiem występują pewne składniki pożywienie, które dla osób z daną grupą krwi są wskazane, a inne wręcz przeciwnie. Dlatego też naprawdę warto zainteresować się tym zagadnieniem i prawidłowo dostosować swój codzienny jadłospis. Dzięki temu nie tylko można poczuć się lepiej, ale i zdrowiej.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.