PodróżePorady

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu walizki?

By 27 lipca 20171 lutego, 2018No Comments

Dobrze dobrana walizka to jeden z elementów, który pozwoli nam na komfortową podróż. Dlatego warto poświęcić nieco czasu na to, by wybrać tę najbardziej dla nas odpowiednią. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? 

Wybór walizki może być szczególnie istotny zwłaszcza podczas podróży samolotem, kiedy to walizka narażona jest na liczne niedogodności, a szanse jej uszkodzenia są wysokie.

Kółka
Walizka może mieć dwa lub cztery kółka. Jeśli mamy do czynienia z dużą walizką to warto by miała ona cztery kółka, pozwoli to na komfortowe przemieszczanie jej. Zwróćmy uwagę na to, czy są one obrotowe, umożliwi to przemieszczanie jej we wszelkich możliwych kierunkach. Jeśli bagaż jest mniejszy, na przykład kabinowy, to dwa kółka i dwie stopki w zupełności wystarczą. Warto przyjrzeć się też jakości wykonania kółek. Plastikowe kółka mogą by podatne na uszkodzenia. Sprawdźmy też jak się obracają. Kółka wykonane z kauczuku i osadzone na łożyskach zdadzą egzamin lepiej. Nie zaszkodzi także sprawdzić, czy są dobrze zamontowane oraz czy istnieje możliwość ich ewentualnej wymiany. Im droższa walizka tym solidniejsze kółka, co na pewno zwróci nam się w przyszłości.

Materiał
Materiał, z którego wykonana jest walizka to kolejna kwestia. Walizka powinna chronić przechowywaną w niej zawartość, a do tego powinna być trwała i lekka. Najczęściej spotykamy się z materiałami termoplastycznymi, takimi jak poliwęglan, włókno szklane, polipropylen czy ABS. Są one odporne na uszkodzenia, pęknięcia i wgniecenia. Zalicza się je do walizek twardych. Do walizek miękkich zaliczamy te wykonane z nylonu i włókien poliestrowych lub innych syntetycznych materiałów tekstylnych. Nie chronią one rzeczy znajdujących się w środku tak dobrze jak walizki twarde, ale są zazwyczaj od nich tańsze. Taka walizka spełni się jeśli podróżujemy najczęściej przechowując w walizce ubrania. Nie zniszczą się one, ani nie zmoczą. Dodatkową zaletą takiej walizki jest fakt, że można do niej niekiedy więcej zapakować, gdyż ulega odkształceniu. Trzecią kategorią są walizki półtwarde. Stanowią one połączenie dwóch wcześniej wymienionych. Dość dobrze chronią zawartość i są na tyle elastyczne by upchnąć w nich dodatkowo kilka drobiazgów. Materiał, z którego są wykonane to tworzywo trwałe, odporne na wodę oraz elastyczne. Walizki twarde i półtwarde przydadzą nam się zwłaszcza, jeśli często korzystamy z usług linii lotniczych lub przewozimy w walizce coś więcej niż tylko ubrania. W przypadku podróży samochodem wystarczyć może nam walizka tekstylna.

Wielkość
To kolejny z istotnych parametrów. Gdy mówimy o wielkości mamy na myśli pojemność, wymiary walizki oraz jej wagę. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku podróży samolotem. Linie lotnicze stosują bowiem ograniczenia w zakresie wymiarów i wagi. Walizki podzielić możemy na małe – podręczne, średnie oraz duże. Każda z linii lotniczych nieco inaczej określa wymiary przewożonych bagażów. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się czy potrzebujemy walizki podręcznej, czy może bagażu, który oddamy do luku bagażowego.

Dodatkowe kwestie to takie elementy jak kieszonki, szelki, przegrody czy zabezpieczenia.

Leave a Reply